Hypotéka

Foto hypotéka

Hypoteční úvěr na pořízení nemovitosti

Hypoteční úvěr je sice závazkem na několik let, ale pro řadu lidí představuje jedinou možnost, jak si splnit sen o vlastním bydlení. Koupě bytu nebo domu je tou nejlepší investicí do budoucna, kterou jednou ocení i Vaši potomci.

Co je ale dobré vědět o hypotečním úvěru a na co se připravit, než o něj požádáte banku či nebankovní společnost?

Hypotéka až na 30 let

Bankovní a nebankovní hypotéky se splácí 5 až 30 let a finanční instituce požadují zástavní právo k nemovitosti. To jim dává jistotu, že v případě nesplácení získají své finanční prostředky zpět prodejem zastavené nemovitosti. Hypotéky přináší nejnižší úrokovou sazbu mezi úvěry a zpravidla je úrok nejvýhodnější u bank. Soukromé společnosti pokrývají vyšším úrokem větší míru rizika, zato jsou schváleny více žadatelům.

Až 100 % hodnoty zastavované nemovitosti

Hypoteční úvěry slouží nejen na pořízení nemovitosti, ale i na její modernizaci, údržbu nebo refinancování staré hypotéky. Výše hypotéky se odvíjí od hodnoty zastavované nemovitosti a pohybuje se kolem 70 %, ale narazit můžete až na 100 %. U hypoték bez dokladování příjmu můžete obvykle dosáhnout na 50 % hodnoty nemovitosti. Minimální výše hypotéky činí 200 tisíc korun, ale každá finanční instituce má tuto hranici stanovenou jinak.

Variabilní nebo fixní úroková sazba

Zájemci o hypotéku si mohou vybrat úročení úvěru variabilní nebo fixní sazbou. Variabilní úroková sazba se mění po roce, měsíci, ale i třeba každý den a klient podstupuje riziko, že by mohla v budoucnu vzrůst. Fixní sazba se hodí pro klienty, kteří chtějí stejnou výši měsíčních splátek. Tato sazba se nemění po dobu jednoho roku až pěti let.

Dostatečná bonita nebo ručitel

Zejména banky posuzují žadatele o hypoteční úvěr z hlediska schopnosti úvěr splácet. Požadují prokázání pravidelného příjmu, prověřují jeho platební historii a kontrolují současné závazky v registrech dlužníků. Při nedostatečné bonitě nebo hodnotě zástavy nemovitosti může banka vyžadovat ručitele pro případ platební neschopnosti žadatele.

Nevvýhody hypotéky

Závazek na dlouhou dobu
Riziko zdražení při změně fixace
Pouze na potřeby bydlení

Výhody hypotéky

Výhodnější než platit nájem
Výhodná úroková sazba
Malé riziko

Publikováno 11. 3. 2014

Nejnovější články


paní půjčky

Jak hospodařit s financemi?

Stává se Vám, že ke konci měsíce zjistíte, že nevyjdete s penězi. Naučte se hospodařit s financemi a neobávejte se před výplatou otevřít peněženku nebo nahlédnout na bankovní účet. Poradíme Vám, jak na to!

hledání půjček

Kde najít peníze navíc?

Také se vždy pousmějete nad doporučením, abyste si odkládali 20 až 40 % ze svého příjmu na nenadálé výdaje a vytvářeli si finanční rezervu? Kde najít peníze navíc? Poradíme Vám, jak na to!

paní veselá

Jak se zbavit dluhů?

Jak se trvale zbavit svých dluhů a konečně se osvobodit od hrozeb exekuce? Ne vždy je to ale jednoduché, přinášíme Vám na to odpovědi.